Blisko 40 przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego uczestniczyło w webinarium poświęconym otwarciu pierwszego naboru wniosków w programie Interreg Europa Środkowa 2021-2027.

Transnarodowy Program Interreg Europa Środkowa umożliwia współpracę instytucji  publicznych i prywatnych z obszaru Polski z partnerami z krajów i regionów obszaru Europy Środkowej i dalej, aż po północne regiony Włoch.

Podczas spotkania online przedstawiono tematyczne ukierunkowanie  programu, wymogi pierwszego naboru oraz podstawowe zasady realizacji projektów. Zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia przedstawicieli projektów RURES, RESTAURA oraz Inno-WISES z udziałem partnerów z innych województw, podejmujących jednak problematykę bliską regionowi Warmii i Mazur. Doświadczenia polskich partnerów udowadniają, że także mniejsze samorządy i organizacje pozarządowe mogą z sukcesem wdrażać w programie transnarodowym  projekty odpowiadające na ich potrzeby, a międzynarodowa perspektywa otwiera nowe  możliwości i kontakty, podnoszące jakość np. projektów infrastrukturalnych, wspieranych później z innych źródeł unijnych i krajowych.

Przedstawione zostały także potencjalne obszary synergii celów Strategii Warmińsko-Mazurskie 2030  z priorytetami programu Interreg Europa Środkowa.

Nabór wniosków w programie otwarty jest do 23 lutego 2022 r.

Dodatkowych informacji o Programie udziela Biuro Współpracy Terytorialnej w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel.  89 521 93 24 / 26   

Prezentajce ze spotkania:

Wprowadzenie_do_programu_i_zasady_pierwszego_naboru_KPK-min.pdf

RESTAURA_Nowy_Dwór_Mazowiecki.pdf

RURES_PNEC.pdf

RURES_Palecznica.pdf

Interreg_Europa_Środkowa_a_Strategia_Warmińsko-Mazurskie_2030_DPR_UMWWM.pdf