Wszystkich zainteresowanych realizacją projektów współpracy terytorialnej  zapraszamy do korzystania z bazy dobrych praktyk wypracowanych w projektach Interreg 2014-2020 z udziałem polskich partnerów. Baza stworzona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP gromadzi 100 opisów wartościowych efektów realizacji projektów Interreg 2014-2020 o szczególnym potencjale do ponownego wykorzystania.

Baza ma na celu wsparcie w tworzeniu i realizacji nowych pomysłów projektowych – zarówno w programach Interreg, jak i programach regionalnych.

Dobre praktyki uwzględnione w bazie dotyczą następujących obszarów tematycznych:

 • Edukacja i podnoszenie kompetencji na rynku pracy – 26 dobrych praktyk
 • Zachowanie i ochrona środowiska – 26
 • Kultura i turystyka – 21
 • Transport i mobilność – 11
 • Ochrona zdrowia – 9
 • Dostosowanie do zmian klimatu – 7

Dodatkowo każda dobra praktyka jest przypisana do jednego z trzech obszarów horyzontalnych:

 • Współpraca instytucji – 40 dobrych praktyk
 • Badania naukowe, zaawansowane technologie, innowacje – 34
 • Przedsiębiorczość - 26

Oprócz bazy została  udostępniona także broszura zawierającą bardziej szczegółowe opisy dobrych praktyk o największym potencjale do ponownego wykorzystania  oraz prezentacje ze spotkań informacyjnych, które odbyły się w październiku 2022 r.

Baza dobrych praktyk i pozostałe materiały informacyjne dostępne są pod linkiem:

https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/efekty/baza-dobrych-praktyk-w-projektach-interreg-2014-2020-z-udzialem-polski/

Zbliża się drugi nabór wniosków Programu Interreg Europa 2021-2027, który zostanie otwarty 15 marca i potrwa do 9 czerwca 2023 r. Zachęcamy do udziału w cyklu spotkań on-line pomagających w przygotowaniu wniosków oraz znalezieniu odpowiednich partnerów. Wydarzenie organizowane jest przez Wspólny Sekretariat Programu w Lille (Francja) z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Program Interreg Europa 2021-2027 ma na celu wzmocnienie potencjału instytucjonalnego podmiotów publicznych, oferuje wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz umożliwia innowacyjne podejście projektowe w ramach pilotaży. Priorytety programu koncentrują się wokół wszystkich celów polityki UE objętych interwencją funduszy unijnych na lata 2021-2027.

To wydarzenie jest dla Ciebie, jeśli: 

 • myślisz o przygotowaniu wniosku projektowego na kolejny nabór
 • masz pomysł na projekt i szukasz partnerów
 • chciałbyś dołączyć do projektu i zaangażować się we współpracę 
 • chcesz  nawiązać kontakt z osobami zainteresowanymi współpracą międzyregionalną  z innych państw europejskich

Spotkania prowadzone będą w języku angielskim. Każde z nich poświęcone zostanie innemu tematowi:

15 listopada (10:00-12:00): 'Smarter Europe'

17 listopada (10:00-12:00): 'More social Europe'

29 listopada (10:00-12:00): 'Greener Europe'

1 grudnia (10:00-12:00): 'More connected Europe', 'Europe closer to citizens', and 'better regional governance'

Rejestracja jest już otwarta.

 

W ramach platformy  learningowej Interreg Europa 2021-2027 zaplanowano cykl spotkań on-line na temat szlaków kulturowych, łączących edukację, wypoczynek i aktywność fizyczną, pomagając zwiedzającym odkrywać historię, gastronomię czy sztukę. Wraz z cyfryzacją stanowią one kluczowe elementy odpowiedzialnej turystyki.

Spotkania kierowane są nie tylko do sektora stricte turystycznego, gdyż obejmują szersze spojrzenie włączając tematy pośrednie jak: cyfryzacja, gastronomia, muzealnictwo i pozostałe aspekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Webinaria dedykowane są szczególnie tym którzy  przygotowują lub planują opracowanie wniosków projektowych w nowej perspektywie UE 2021-2027.  Webinaria zapewnią uczestnikom możliwość przedyskutowania procesu międzyregionalnej adaptacji dobrych praktyk i wyzwań, które mogą się z tym wiązać. Spotkania odbędą się w j. angielskim.

Harmonogram i rejestracja na spotkania:

W trakcie spotkania partnerzy z Wielkiej Brytanii, Grecji i Holandii podzielą się swoim doświadczeniem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w obszarze dziedzictwa kulturowego - Tworzenie internetowego gabinetu osobliwości: digitalizacja zbiorów historycznych; Muzeum kultury bizantyjskiej. Innowacje i digitalizacja: muzeum zabawy; Trasa rowerowa 1629.

Podczas webinarium o szlakach kulturowych w swoich krajach opowiedzą partnerzy z Czech (Szlak reformacji), Portugalii (Szlak przemytu kawy) oraz Włoch (Mònde - Festiwal filmowy poświęcony szlakom kulturowym).

W trakcie webinarium dobrymi praktykami podzielą się partnerzy z Hiszpanii (Niebieskie szlaki: dziedzictwo hydrogeologiczne Alicante), Holandii (Rozwój w ramach dialogu) i Danii (Odkrywanie rzeki Aarhus). Zostaną także przedstawione akcje pilotażowe: „Zwiedzanie wodnego dziedzictwa Rawenny” oraz na temat waloryzacji dziedzictwa związanego z wodą w regionie Ister-Granum.

Planując przyszłe projekty zachęcamy również do konsultacji swoich pomysłów z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Interreg działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Trwający pierwszy nabór projektów w nowej edycji Programu współpracy międzyregionalnej Interreg Europa na lata 2021-2027 to również okazja na uczestnictwo w serii spotkań on-line. Wydarzenia organizowane przez Wspólny Sekretariat Programu w Lille (Francja) poświęcone są zagadnieniom, które powinny przyczynić się do przygotowania jakościowych projektów.

W programie spotkań obecne są m.in. przybliżenie oferty programu, zasady pierwszego naboru wniosków oraz narzędzia dla wnioskodawców - w tym oferty wsparcia dla instytucji ubiegających się o dofinansowanie. Językiem spotkań będzie j. angielski.

Terminy i tematyka webinariów:

 • 25 kwietnia - Building a successful partnership (Budowanie udanego partnerstwa)
 • 26 kwietnia - Designing project methodology (Opracowywanie metodologii projektu)
 • 27 kwietnia - Management, budget and finances (Zarządzanie, budżet i finanse)
 • 28 kwietnia - Project communication (Komunikacja projektu)

Rejestracja na webinaria: https://www.interregeurope.eu/news-and-events/events/project-development-webinars

Terminy sesji pytań i odpowiedzi:

Podczas rejestracji można zadawać pytania dotyczące naboru oraz opracowywania wniosku o dofinansowanie. Odpowiedzi udzielą w trakcie sesji specjaliści ze Wspólnego Sekretariatu w Lille.

Dostępne są także informacje i dokumenty programu po polsku: https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/programy-interreg-2021-2027/program-interreg-europa-2021-2027/

Program Interreg Europa 2021-2027 ma na celu wzmocnienie potencjału instytucjonalnego instytucji publicznych, oferuje wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz umożliwia innowacyjne podejście projektowe w ramach pilotaży. Priorytety programu skupiają się wokół wszystkich celów polityki objętych interwencją funduszy unijnych na lata 2021-2027. Pierwszy nabór wniosków Programu potrwa do 31 maja 2022 r.

Do 31 maja 2022 r. trwa pierwszy nabór wniosków Programu Interreg Europa 2021-2027. Zainteresowani współpracą, ale nie posiadający obecnie partnerów zagranicznych do projektu mają możliwość wypełnienia formularza poszukiwania parterów projektowych - Interreg Europe 2021-2027 Partner Search Form for Polish institutions.

Formularz (do pobrania tutaj) jest dodatkowym narzędziem dla polskich instytucji, opracowanym przez Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa. Pozostałe narzędzia programu umożliwiające poszukiwanie partnerów projektowych są dostępne na Portalu Interreg Europa, w sekcji Meet the community:

- pomysły na projekty - https://www.interregeurope.eu/project-ideas

- społeczność praktyków - https://www.interregeurope.eu/community/members

Program Interreg Europa 2021-2027 ma na celu wzmocnienie potencjału instytucjonalnego instytucji publicznych, oferuje wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz umożliwia innowacyjne podejście projektowe w ramach pilotaży. Priorytety programu skupiają się wokół wszystkich celów polityki objętych interwencją funduszy unijnych na lata 2021-2027.

Informacje o Programie Interreg Europa 2021-2027 po polsku: https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/programy-interreg-2021-2027/program-interreg-europa-2021-2027/

Informacji o możliwościach aplikowania udziela również punkt kontaktowy przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, tel. 89 521 93 38, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.