W ramach kolejnej edycji tzw. Open Days 2020 (Tygodnia Regionów i Miast 2020), które w tym roku zaplanowano w formule online, odbędą się warsztaty “Let Mayors speak of neighbourhood” („Niech mówią burmistrzowie o sąsiedztwie”) o zaletach współpracy transgranicznej z sąsiadami.

Organizatorem warsztatów jest wspólnie siedem programów współpracy transgranicznej z udziałem Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Polski, Federacji Rosyjskiej i Szwecji. Głównym celem wydarzenia jest podkreślenie znaczenia współpracy transgranicznej na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz przedstawienie konkretnych przykładów długotrwałej współpracy między władzami lokalnymi i regionalnymi w różnych obszarach tematycznych, takich jak rozwój gospodarczy, ochrona środowiska, współpraca międzyludzka, zarządzanie granicami, transporti infrastruktura. Czterech włodarzy miast z regionów przygranicznych w trakcie warsztatów podzieli się swoimi historiami sukcesu współpracy w projektach transgranicznych i nie tylko. Warsztaty pokażą, w jaki sposób tego rodzaju projekty pomagają budować długotrwałe relacje między władzami lokalnymi i regionalnymi Unii Europejskiej, Norwegii i Rosji.

Warto zaznaczyć, że Europejski Tydzień Regionów i Miast , w ramach którego zostaną zorganizowane warsztaty to największe doroczne wydarzenie w Brukseli poświęcone polityce regionalnej. Impreza ta stała się jedyną w swoim rodzaju platformą komunikacji i tworzenia sieci kontaktów, zrzeszającą regiony i miasta z całej Europy, w tym ich przedstawicieli politycznych, urzędników, ekspertów i pracowników naukowych.

W świetle pandemii COVID-19 i biorąc pod uwagę związane z nią ograniczenia dotyczące zdrowiai bezpieczeństwa, warsztaty zorganizowane zostaną online. Wydarzenie odbędzie się 14 października 2020 r. w godzinach 16:30 - 18:00. Rejestracja dostępna jest pod tym linkiem.

Aby zarejestrować się na wydarzenie, należy zalogować się przy użyciu swojego EU Login (należy pamiętać, że wymagane jest uwierzytelnianie dwuetapowe), a następnie uzupełnić swój profil osobisty. W dalszej kolejności należy wybrać sesję, przeczytać opis i kliknąć „Dodaj sesję”. Wybrana sesja znajduje się na liście wydarzeń.