Komisja Europejska po raz trzeci uruchomiła instrument wsparcia w zakresie usuwania barier w funkcjonowaniu obszarów przygranicznych UE w ramach inicjatywy „B-solutions”. Nabór którego zakończenie planowane jest 21 września 2020 r. skierowany jest do samorządów i struktur transgranicznych zainteresowanych uzyskaniem bezpośredniego i specjalistycznego wsparcia prawnego w celu znalezienia rozwiązań administracyjnych i prawnych w usuwaniu przeszkód utrudniających współpracę z sąsiadami.

Przedsięwzięcie b-solutions zostało zainicjowane przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) oraz zarządzane jest przez Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (AEBR). Inicjatywa skierowana jest do władz regionalnych i lokalnych, a także do europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej (EUWT) i euroregionów. W województwie warmińsko-mazurskim potencjalne rozwiązania mogą dotyczyć pogranicza polsko-litewskiego i subregionu ełckiego.

W ramach „B-solutions” beneficjenci otrzymają możliwość wsparcia technicznego oraz uzyskania porad prawnych. Wsparcie to pozwoli jasno udokumentować bariery, zidentyfikować ograniczenia prawne (lub praktyki administracyjne) powodujące utrudnienia i nakładanie się różnych procedur administracyjnych oraz pozwoli opracować możliwy plan działań.

Inicjatywa ma za zadanie zebrania konkretnych i możliwych do powielenia działań, w celu identyfikacji przeszkód natury prawnej i administracyjnej oraz testowanie rozwiązań transgranicznych, na wewnętrznych lądowych granicach UE w 5 dziedzinach:

  • Zatrudnienie;
  • Zdrowie (w tym służby ratunkowe);
  • Wielojęzykowość;
  • Transport publiczny;
  • Współpraca instytucjonalna;

Zachęcamy również do zapoznania się z nowo opublikowanym kompendium zawierające analizę 43 barier transgranicznych i dobrych praktyk, które zostały zidentyfikowane w trakcie dwóch pierwszych zaproszeń do składania propozycji rozwiązań w ramach inicjatywy b-solutions. (link)

W przypadku pytań lub wątpliwości: prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem tel +49 30 72 62 19763 (w języku angielskim).

Więcej informacji na temat naboru na stronie: https://www.b-solutionsproject.com/call-for-proposals