Dorocznie w krajach Unii Europejskiej świętowany jest Europejski Dzień Współpracy, w ramach którego organizowane są wydarzenia służące promocji regionów i państw uczestniczących we współpracy transgranicznej. Takie obchody organizowane są także z udziałem Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska.  W ramach tegorocznego świętowania zaplanowano m.in. wspólną wycieczkę trekkingową na polsko-litewskim pograniczu z wieloma atrakcjami oraz konkurs on-line pt. „Posadź roślinę swojego projektu”.

Piesza wycieczka trekkingowa wyruszy 20 września br. o godz. 9:00 z dwóch różnych punktów startowych usytuowanych w przygranicznych miejscowościach Ivoškai na Litwie i Zelwie w Polsce. Organizatorzy przewidzieli wędrówkę wzdłuż leśnych ścieżek spacerowych o łącznym czasie marszu od 3 do maksymalnie 5 godzin (ok. 20 km). Na trasie wycieczki nie zabraknie przystanków z przekąskami oraz napojami, a wysiłek uczestników zostanie nagrodzony przyjaznymi dla środowiska prezentami oraz dyplomami.

Gorąco zachęcamy Państwa, wraz z członkami rodziny, przyjaciółmi oraz domowymi zwierzakami do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, będącym doskonałą okazją do aktywnego wypoczynku oraz podziwiania piękna otaczającej przyrody, z której słyną obszary położone na polsko-litewskim pograniczu. Udział w  wydarzeniu wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Aby wziąć udział w wycieczce wystarczy zarejestrować się pod tym linkiem w terminie do dnia 18.09. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną uczestnicy spotkania powinni dotrzeć na miejsce wydarzenia we własnym zakresie.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Współpracy Program Interreg Litwa-Polska zaprasza również do wzięcia udziału w konkursie on-line dla dotychczasowych beneficjentów Programu pt. „Posadź roślinę swojego projektu”.

Główną ideą konkursu jest promowanie współpracy europejskiej w oparciu o wyniki projektów, zrealizowanych ze wsparciem Programu Interreg Litwa-Polska.

Zasady konkursu są bardzo proste.  W pierwszej kolejności należy wybrać i posadzić roślinę: drzewo, krzew, kwiat itp. , następnie przedstawić ciekawy opis powodu wyboru danej rośliny w połączeniu z ideą projektu oraz utrwalić moment sadzenia na fotografii, a w dalszej kolejności przesłać 3 zdjęcia wraz z uzasadnieniem wyboru (w języku  litewskim, polskim lub angielskim) do Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu w terminie do 30 września br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dla 5 najlepszych pomysłów przewidziano atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone zwycięzcom osobiście, zgodnie z zaleceniami litewskich i polskich organów ds. zdrowia.

Należy pamiętać, że zgłaszając swoją opowieść i zdjęcia potwierdzają Państwo, że są właścicielami praw autorskich do tych materiałów  i że mogą one być wykorzystane przez Program w celu promowania projektu
i Programu na wszystkich platformach mediowych (strony internetowe, druk, media społecznościowe i inne).

Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania Europejskiego Dnia Współpracy !

W przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości związanych z tegorocznymi obchodami Europejskiego Dnia Współpracy zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Interreg Litwa-Polska w Olsztynie- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 89 521 93 23/24

Szczegółowe informacje o Programie znaleźć można również na stronie www.lietuva-polska.eu oraz www.ewt.warmia.mazury.pl w zakładce Litwa-Polska.