W przygranicznych miejscowościach Zelwa w Polsce oraz Ivoskai na Litwie instytucje Programu Interreg Litwa-Polska, w tym Regionalny Punkt Kontaktowy w Olsztynie wraz z beneficjentami Programu oraz mieszkańcami okolicznych gmin świętowali tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Współpracy - inicjatywy służącej promocji regionów i państw biorących udział we współpracy transgranicznej.  Głównym punktem wydarzenia była piesza wycieczka trekkingowa wzdłuż polsko-litewskiego pogranicza.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony beneficjentów Programu oraz członków lokalnej społeczności. Na starcie wycieczki pojawiło się ponad 100 uczestników, którzy spacerując wzdłuż leśnych, przygranicznych szlaków pokonali pieszo ok. 20 kilometrów, mając jednocześnie okazję podziwiać piękno otaczającej przyrody, z której słyną te obszary. Wyprawie towarzyszyła doskonała atmosfera oraz sprzyjająca pogoda. Wycieczka stanowiła również świetną okazję do lepszego poznania się oraz wymiany wiedzy i doświadczeń wśród beneficjentów Programu Interreg Litwa-Polska.

Mimo, że aktualna sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła organizatorom na przeprowadzenie wycieczki wzdłuż jednego, polsko-litewskiego szlaku, uczestnicy wydarzenia mogli ujrzeć swoich sąsiadów oraz wymienić wzajemne, przyjazne gesty w punktach „Pomachaj Polsce/Litwie” usytuowanych po obu stronach rzeki Marycha biegnącej wzdłuż granicy Polski i Litwy. Osoby biorące udział w wydarzeniu mogły również zapoznać się z wystawą zdjęć prezentujących rezultaty dotychczas zrealizowanych projektów, w tym przedsięwzięć z udziałem partnerów z Warmii i Mazur.

Elementem obchodów Europejskiego Dnia Współpracy Program Interreg Litwa-Polska jest również konkurs on-line dla dotychczasowych beneficjentów Programu pod tytułem „Posadź roślinę swojego projektu”. Główną ideą konkursu jest promowanie współpracy europejskiej w oparciu o wyniki projektów, zrealizowanych przy wsparciu Programu Interreg Litwa-Polska.

W pierwszej kolejności należy wybrać i posadzić roślinę: drzewo, krzew, kwiat itp., następnie przedstawić ciekawy opis powodu wyboru danej rośliny w połączeniu z ideą projektu oraz utrwalić moment sadzenia na fotografii, a w dalszej kolejności przesłać 3 zdjęcia wraz z uzasadnieniem wyboru (w języku  litewskim, polskim lub angielskim) do Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu w terminie do 30 września br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 

Dla 5 najlepszych pomysłów przewidziano atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone zwycięzcom osobiście, zgodnie z zaleceniami litewskich i polskich organów ds. zdrowia. Należy pamiętać, że zgłaszając swoją opowieść i zdjęcia potwierdzamy, że jesteśmy właścicielami praw autorskich do tych materiałów  i że mogą one być wykorzystane przez Program w celu promowania projektu i Programu na wszystkich platformach mediowych (strony internetowe, druk, media społecznościowe i inne).

Szczegółowe informacje o Programie znajdują się na stronie www.lietuva-polska.eu oraz www.ewt.warmia.mazury.pl w zakładce Litwa-Polska.

8

6

11

5