W Ełku od niedawna możemy cieszyć się z nowej atrakcji turystycznej w postaci wieży widokowej wybudowanej dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa-Polska 2014-2020.

Wieża ma 18 metrów wysokości i trzy podesty usytuowane na wysokościach 5, 10 i 15 metrów, z których już wkrótce będzie można podziwiać zjawiskową panoramę Ełku, jeziora Ełckiego oraz okolic.

Budowla powstała w ramach projektu „Transgraniczny obszar turystyczny w mieście Ełk i Kowno”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa-Polska 2014-2020.

Dzięki projektowi powstała również m.in. mapa przewodnik turystyczny Ełku i Kowna oraz aplikacja mobilna, w której znajdziemy zdjęcia z opisami najważniejszych obiektów turystycznych obu miast jak również audio-przewodniki i narysowane mapy turystyczne, dzięki którym można łatwo znaleźć lokalizację wybranych atrakcji sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych lub historycznych. Aplikację możemy pobrać korzystając z linka.

Partnerzy projektu zorganizowali ponadto wizyty studyjne blogerów- tzw. fam trips. Zaplanowano również szkolenia dla przewodników turystycznych z Ełku i Kowna oraz organizację wspólnych festiwali- wydarzenia te nie odbyły się dotychczas z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną.

Całkowita wartość projektu wynosi 1,7 mln zł, z czego kwota dofinansowania z Programu Interreg Litwa-Polska to 1,4 mln zł. Wkład własny miasta do projektu wyniósł około 256 tys. zł.

55555