26 września w litewskim uzdrowisku Nida na Mierzei Kurońskiej odbył się drugi rok z rzędu Europejski Bieg Współpracy. Był on częścią tradycyjnego półmaratonu w Nidzie, którego współorganizatorem był Program Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.

 

Dystans 5,4 km, nazwany Europejskim Biegiem Współpracy, odbył się w ramach Europejskiego Dnia Współpracy, obchodzonego w całej Europie już po raz czwarty. Prezentuje on opinii publicznej wspólne projekty realizowane przez organizacje z europejskich różnych krajów. Takie inicjatywy uczą mieszkańców współpracy ponad granicami jednocześnie skutecznie rozwiązując powszechne problemy, z którymi się borykają.

W tym roku w Europejskim Biegu Współpracy wzięło udział 167 osób z Litwy, Polski, Rosji i Łotwy. Zwycięzcą został Justinas Križinauskas z Šiauliai, któremu bieg zajął 17 minut i 48 sekund. W kategorii Pań najszybsza była Viktorija Varnagirytė z Vilkaviškis z czasem 23 minut i 2 sekund. Spośród reprezentantów Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja pierwszy był Pavel Elizarov z Ozierska (reprezentant projektu nr. LPR1/010/152) z czasem 23 minuty i 21 sekund.

Program zaprosił do udziału w wydarzeniu wszystkie osoby bezpośrednio, czy też pośrednio zaangażowane w jego wdrażanie: instytucje Programu, zarządzających projektami jak też przedstawicieli innych transgranicznych programów. Wyzwanie podjęli pracownicy litewskiej, polskiej i rosyjskiej filii Wspólnego Sekretariatu Technicznego, przedstawiciele wdrażanych projektów: LPR1/010/019 (40 zawodników i trenerów Szkoły Sportowej w Šilalė), LPR1/010/084 i LPR1/010/152, jak też pracownicy Programu Współpracy Transgranicznej Łotwa-Litwa-Białoruś, łącznie 49 osób. Po zsumowaniu daje to dystans 264,6 kilomentrów przebiegniętych przez entuzjastów zdrowego trybu życia na rzecz Współpracy Europejskiej.

W imprezie na świeżym powietrzu wokół półmaratonu w Nidzie łącznie udział wzięło ponad 700 osób. Zarówno oni, jak i sami biegacze otrzymali pamiątkowe gadżety Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.