W dniach 7-9 marca 2017 r. w Sopocie odbędzie się 7 edycja międzynarodowej konferencji transportowej Transport Week. Tegoroczne wydarzenie poświęcone będzie nowoczensnym rozwiązaniom transportowym w zakresie technologii przyjaznych środowisku w branży morskiej, portowej oraz logistycznej. 

Transport Week to jedna z największych konferencji transportowych w Europie Środkowej, która corocznie gości szerokie grono przedstawicieli branży transportowej i logistycznej. Częścią konferencji będą warsztaty Programu Południowy Bałtyk poświęcone możliwościom finansowania rozwiązań w obszarze zrównoważonego transportu, które odbędą się 9 marca. Uprzejmie informujemy, że przedstawiciele instytucji publicznych z regionów Programu Południowy Bałtyk chcący wziąć udział w konferencji, wpisując hasło free South Baltic w polu „comments” na formularzu rejestracyjnym zostaną zwolnieni z opłaty za uczestnictwo. 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie organizatorów:
http://transportweek.eu

Warsztaty Programu Południowy Bałtyk zostaną połączone z przedstawieniem informacji o innych instrumentach umożliwiających wsparcie innowacyjnych rozwiązań transportowych: Horyzont 2020, oraz wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Termin rejestracji upływa 2 marca.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

10 stycznia rozpoczął się kolejny nabór na projekty „kapitału zalążkowego” tzw. seed money w Programie Interreg Południowy Bałtyk (3 i 4 Oś Priorytetowa).

Wsparcie w ramach projektów typu „seed money” udzielane jest na przygotowanie koncepcji projektowej gotowej do złożenia w następnym etapie w ramach regularnych naborów wniosków w Programie Południowy Bałtyk. Otrzymane środki mogą zostać przeznaczone m.in. na poszukiwanie partnerów projektowych, przeprowadzenie koniecznych analiz, warsztatów lub opracowanie danych potrzebnych do przygotowania głównego projektu.

Aktualny nabór wniosków dotyczy tylko dwóch Osi Priorytetowych Programu:

 • Oś 3 Poprawa łączności transgranicznej na rzecz funkcjonalnego niebieskiego i zielonego transportu;
 • Oś 4 Wzmocnienie wydajności zasobów ludzkich na rzecz niebieskiej i zielonej gospodarki obszaru.

Nabór wniosków potrwa do 30 stycznia 2017 r.

Ogłoszenie naboru wniosków dla projektów regularnych w Programie Południowy Bałtyk planowane jest już 22 maja 2017 r. 

Maksymalna wartość projektu kapitału zalążkowego to 40 tys. EUR. Dofinansowanie dla partnerów polskich to 85% wydatków kwalifikowanych.

Szczegółowe informacje o naborze projektów kapitału zalążkowego, w tym dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie: https://southbaltic.eu/-/seed-money-call-for-proposals-targeting-transport-and-skilled-labour-force

Informacji na temat Programu Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) udziela Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Południowy Bałtyk poszukuje dwóch kandydatów na stanowiska:

 

- Programme/ Project Officer – specjalność zielone technologie.

   Ogłoszenie do pobrania

- Programme/Project Officer – specjalność budowanie potencjału instytucjonalnego.

   Ogłoszenie do pobrania  

Aplikacje zawierające CV, list motywacyjny i kopie dokumentów potwierdzających wymagane kwalifikacje należy przesłać na adresy e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 23 grudnia 2016 r. do 24:00.

2 listopada rozpoczął się III nabór wniosków w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja  (Południowy Bałtyk) 2014-2020. Nabór potrwa do 16 grudnia 2016 r. 

 

 

Projekty mogą ubierać się o wsparcie w ramach wszystkich pięciu priorytetów Programu tj.:

 • wzmocnienia aktywności międzynarodowej oraz zdolności innowacyjnej niebieskiej i zielonej gospodarki Południowego Bałtyku;
 • wykorzystania potencjału środowiskowego i kulturalnego obszaru Południowego Bałtyku na rzecz „niebieskiego"  i „zielonego" wzrostu;
 • poprawy łączności transgranicznej na rzecz funkcjonalnego „niebieskiego" i „zielonego" transportu;
 • wzmocnienie wydajności zasobów ludzkich na rzecz „niebieskiej" i „zielonej" gospodarki obszaru;
 • zwiększenie wydajności współpracy podmiotów lokalnych na obszarze Południowego Bałtyku na rzecz "niebieskiego" i "zielonego" wzrostu.

      O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in.

 • władze regionalne i lokalne oraz ich związki i stowarzyszenia;
 • organizacje pozarządowe;
 • szkoły, uniwersytety i instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub badawczą;
 • instytucje wspierające/promujące zrównoważony rozwój, innowacyjność oraz przedsiębiorczość, np. inkubatory przedsiębiorczości oraz izby handlowe;
 • stowarzyszenia formalne, klastry i sieci MŚP (posiadające osobowość prawną);
 • firmy publiczne lub prywatne (o charakterze publicznym lub non-profit), zajmujące się gminną lub komunalną gospodarką środowiskową i energetyczną (odpady, woda, ogrzewanie, ochrona jakości powietrza);
 • biura zatrudnienia i administracja rynku pracy;
 • izby handlowe, agencje rozwoju biznesu, inkubatory biznesu, parki technologiczne i inne organizacje finansowe  i wsparcia biznesu.

Obszar kwalifikowany Programu Południowy obejmuje:  Litwę (okręgi Kłajpeda, Taurogi
i Tylża), Polskę (subregiony szczeciński, koszaliński, słupski, gdański, trójmiejski i elbląski), Niemcy (powiaty kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie: Nordwestmecklenburg, Rostock, Vorpommern-Rügen, Vorpommern-Greifswald oraz Miasto Rostock), Danię (regiony: Bornholm i Zealand, subregiony: Østsjælland, Vest-og Sydsjælland) oraz Szwecję (regiony terytorialne Kalmar, Blekinge, Skania i Kronoberg).

Szczegółowe informacje o naborze oraz pakiet dokumentów aplikacyjnych dostępne są
na stronie Programu https://southbaltic.eu/call-for-proposals

Termin rozstrzygnięcia aktualnego naboru wniosków to 16-17 maja 2017 r.

Informacji na temat Programu Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) udziela Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie oraz Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Południowy Bałtyk 2014-2020 zaprasza na warsztaty generowania projektów Programu współpracy transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, które odbędą się 3 listopada 2016 r. w Elblągu.

Warsztaty z udziałem instytucji Programu oraz eksperta doświadczonego w przygotowaniu i ocenie projektów transgranicznych mają na celu przybliżenie instytucjom z subregionu elbląskiego procesu przygotowania projektu oraz przedstawienie inspirujących pomysłów na projekt transgraniczny. Częścią spotkania będzie także szkolenie z logiki oraz zasad przygotowania projektów właściwych dla Programu Południowy Bałtyk 2014-2020. Odbędą się również indywidualne  konsultacje z instytucjami chcącymi doprecyzować swoje koncepcje projektowe pod kątem wymogów Programu i nadchodzących naborów wniosków. Bieżące informacje o stanie realizacji Programu przedstawi ekspert Wspólnego Sekretariatu Programu w Gdańsku.

Program Południowy Bałtyk 2014-2020 wspiera w subregionie elbląskim (jedynym z województwa warmińsko-mazurskiego) realizację projektów w ramach następujących obszarów tematycznych: internacjonalizacja i poprawa zdolności do innowacji sektora MŚP, dziedzictwo naturalne i kulturowe, zielone (przyjazne środowisku) technologie, poprawa łączności transgranicznej, wzmocnienie wydajności zasobów ludzkich oraz zwiększenie zdolności do współpracy podmiotów lokalnych.

Najbliższy nabór wniosków w Programie potrwa między 2 listopada, a 16 grudnia 2016 r.

Termin przesyłania zgłoszeń na warsztaty: 26 października 2016 na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i/lub faxem 89 521 93 09.

Informacji na temat Programu Interreg V-A Południowy Bałtyk udziela Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Regionalne_warsztaty_generowania_projektów_Programu_Południowy_Bałtyk_-_program_spotkania.pdf

Formularz_zgłoszeniowy_Elbląg_3_listopada_2016.doc

W dniach 15-16 listopada 2016 r. w Rostoku (Niemcy) odbędzie się Doroczna konferencja Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.  

Wydarzenie będzie znakomitą okazją do prezentacji własnych pomysłów projektowych, a także poszukiwania partnerów do projektów planowanych do realizacji w ramach Programu.  Podczas konferencji zaplanowano m.in. warsztaty tematyczne poświęcone logice interwencji Programu w obszarach  internacjonalizacji i innowacyjności MŚP,  zrównoważonej turystyki, zielonych (przyjaznych środowisku) technologii, zrównoważonego transportu, wzmacniania potencjału zasobów ludzkich oraz budowy zdolności do współpracy transgranicznej. Uczestnicy konferencji będą mieli również okazję zobaczyć interaktywną prezentację rezultatów projektów zrealizowanych w mieście Rostok w poprzedniej perspektywie Programu na lata 2007-2013. Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

Szczegółowy program konferencji oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie:  https://southbaltic.eu/-/registration-for-the-south-baltic-annual-conference-is-now-open

Rejestracja na konferencję potrwa do 7 listopada.

W dniach 11-12 października 2016 r. w Växjö (Szwecja) odbyło się III posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Przedstawiciele Państw członkowskich wybrali do realizacji 12 projektów ubiegających się o wsparcie w ramach II naboru wniosków w Programie (trwającym między 9 maja, a 17 czerwca 2016 r.)

Łączna kwota dofinansowania dla wybranych projektów to 13,6 mln EUR ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zatwierdzono następujące projekty złożone w ramach priorytetów 1 (innowacyjność i internacjonalizacja), 2 (dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz zielone technologie), 4 (wydajności zasobów ludzkich) i 5 (wzmocnienie zdolności do współpracy podmiotów lokalnych) Programu:

 • BSTC: Baltic Sea Tourism Center – Sustainable development structures for ACTIVE TOURISM
 • JOHANN: Joint development of Small Cruise Ship tourism heritage products in the Southern Baltic Sea Region
 • Baltic Museums Love IT: BalticMuseums: Love IT! - New brand of gamified tourist products for sustainable development of natural and cultural heritage tourist destinations
 • South Coast Baltic: Establishing durable cross-border boating destination management on the basis of the MARRIAGE cooperation network
 • MORHEUS: Model Areas for Removal of Pharmaceutical Substances in the South Baltic
 • CIRTOINNO: Circular economy tools to support innovation in green and blue tourism SMEs
 • Baltic Pass: Baltic Pass - Maritime Heritage Tours
 • Biking South Baltic: Biking South Baltic! Promotion and development of the Baltic Sea Cycle Route (Route No. 10) in Denmark,  Germany, Lithuania, Poland and Sweden
 • UBIS: Urban Baltic Industrial Symbiosis
 • FOCUS: Facilitating blue growth with open courses by utilizing R&D products and virtual mobility
 • SBPIN: South Baltic Public Innovators Network
 • Trans-Opera: Trans-Opera – Increasing local culture and social operators trans-border capacity with opera

Partnerzy z województwa warmińsko-mazurskiego uczestniczyć będą w projektach: South Coast Baltic (Pętla Żuławska Sp. z o.o) oraz SBPIN (Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk). Wartość przyznanego wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla partnerów z regionu to ok. 109 tys. EUR. Kolejny nabór wniosków w Programie Południowy Bałtyk rozpocznie się 2 listopada i potrwa do 16 grudnia 2016 r. Projekty złożone w ramach tego naboru zostaną wybrane podczas spotkania Komitetu Monitorującego zaplanowanego na maj 2017 r.

W województwie warmińsko-mazurskim Program obejmuje subregion elbląski, lecz mogą w nim brać udział również instytucje publiczne mające siedzibę poza subregionem elbląskim, jednak oddziałujące swoją działalnością na obszar kwalifikowalny Programu.

Zachęcamy do konsultowania pomysłów projektowych z Punktem Kontaktowym Programu działającym w Olsztynie w strukturach Urzędu Marszałkowskiego. Szczegółowe informacje: email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 89 521 93 24.

sbp 2014 2020 logo

Dwa trwające równolegle nabory projektów regularnych oraz projektów seed money w Programie Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 zakończyły się 17 czerwca 2016 r. W obu naborach wnioskodawcy złożyli łącznie 44 wnioski aplikacyjne na kwotę ok. 26 mln euro.

Nabór wniosków na projekty regularne w programie Interreg Południowy Bałtyk trwał od 9 maja do 17 czerwca 2016 r. Projektodawcy złożyli 23 wnioski o dofinansowanie, w tym 6 projektów zostało zgłoszonych przez partnerów wiodących z Polski. Łączna wnioskowana kwota dofinansowania to ok. 25,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Największym zainteresowaniem cieszył się priorytet dotyczący wykorzystania potencjału środowiskowego i kulturowego obszaru Południowego Bałtyku, w ramach którego o wsparcie ubiega się 12 projektów na kwotę ponad 16 mln euro z EFRR.

Ocena przesłanych wniosków potrwa do jesieni 2016 r., a w dniach 11-12 października br. Komitet Monitorujący Programu wybierze przedsięwzięcia, którym zostanie przyznane dofinansowanie.

Jednocześnie, od 31 maja do 17 czerwca br., trwał nabór wniosków seed money (tzw. kapitał zalążkowy na przygotowanie koncepcji projektowych o maksymalnej wartości projektu seed money do 50 tysięcy euro). Projektodawcy ze wszystkich 5 państw obszaru kwalifikowalnego Programu złożyli 21 wniosków z wnioskowaną kwotą wsparcia wynoszącą ok. 650 tys. euro z EFRR – w tym 13 projektów zgłosili partnerzy z Polski. Podobnie jak w naborze projektów regularnych, największym zainteresowaniem cieszył się priorytet dotyczący wykorzystania potencjału kulturowego i naturalnego obszaru południowego Bałtyku, w ramach którego złożono 9 wniosków na łączną kwotę ponad 279 tys. euro z EFRR.

Projekty seed money, którym zostanie przyznane dofinansowanie zostaną wybrane do 29 lipca br.

Więcej informacji o zakończonych naborach opublikowano na stronie Programu https://southbaltic.eu/-/23-applications-under-the-second-call-and-21-applications-for-seed-money-submitted-to-the-south-baltic-programme.

Informacje o programie Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 dostępne są na stronie regionalnego portalu programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej w województwie warmińsko-mazurskim/zakładka POŁUDNIOWY BAŁTYK: http://www.ewt.warmia.mazury.pl/poludniowy-baltyk/poludniowy-baltyk-2014-2020.

W Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego działa regionalny punkt kontaktowy Programu Południowy Bałtyk w strukturach Biura Współpracy Terytorialnej, oferujący partnerom z regionu wsparcie w konsultowaniu propozycji projektowych oraz poszukiwaniu partnerstwa. Kontakt: tel. 89 521 93 24, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W okresie od 31 maja do 17 czerwca trwa nabór wniosków na projekty przygotowawcze tzw. "Seed Money" w ramach Programu Południowy Bałtyk 2014-2020.

Projekty typu "Seed Money" to wsparcie na przygotowanie kompletnego projektu gotowego do złożenia w ramach regularnych naborów wniosków w Programie Południowy Bałtyk. Kolejny (III) nabór wniosków planowany jest w okresie 2 listopada-16 grudnia 2016 r.

W ramach projektu typu "Seed Money" aplikujący mogą ubiegać się o wsparcie działań takich jak np.: poszukiwanie partnerów, wykonanie koniecznych badań i analiz, warsztaty itp.

Środki mogą zostać przeznaczone na opracowanie koncepcji projektowych w ramach wszystkich osi priorytetowych Programu:

 • wzmocnienie aktywności międzynarodowej oraz zdolności innowacyjnej niebieskiej i zielonej gospodarki Południowego Bałtyku;
 • wykorzystanie potencjału środowiskowego i kulturalnego obszaru Południowego Bałtyku na rzecz "niebieskiego" i "zielonego" wzrostu;
 • poprawa łączności transgranicznej na rzecz funkcjonalnego "niebieskiego" i "zielonego" transportu;
 • wzmocnienie wydajności zasobów ludzkich na rzecz "niebieskiej" i "zielonej" gospodarki obszaru;
 • zwiększenie wydajności współpracy podmiotów lokalnych na obszarze Południowego Bałtyku na rzecz "niebieskiego i "zielonego wzrostu".

Szczegółowe informacje oraz pakiet dokumentów aplikacyjnych znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie Programu Południowy Bałtyk

W okresie od 9 maja do 17 czerwca 2016 r. otwarty jest II nabór wniosków w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020.

O dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty realizujące wszystkie priorytety Programu:

 • wzmocnienie aktywności międzynarodowej oraz zdolności innowacyjnej niebieskiej i zielonej gospodarki Południowego Bałtyku;
 • wykorzystanie potencjału środowiskowego i kulturalnego obszaru Południowego Bałtyku na rzecz „niebieskiego"  i „zielonego" wzrostu;
 • poprawa łączności transgranicznej na rzecz funkcjonalnego „niebieskiego" i „zielonego" transportu;
 • wzmocnienie wydajności zasobów ludzkich na rzecz „niebieskiej" i „zielonej" gospodarki obszaru;
 • zwiększenie wydajności współpracy podmiotów lokalnych na obszarze Południowego Bałtyku na rzecz "niebieskiego" i "zielonego" wzrostu.

Kwalifikowalni partnerzy projektów to m.in.:

 • władze regionalne i lokalne oraz ich związki i stowarzyszenia;
 • organizacje pozarządowe;
 • szkoły, uniwersytety i instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub badawczą;
 • instytucje wspierające/promujące zrównoważony rozwój, innowacyjność oraz przedsiębiorczość, np. inkubatory przedsiębiorczości oraz izby handlowe;
 • stowarzyszenia formalne, klastry i sieci MŚP (posiadające osobowość prawną);
 • firmy publiczne lub prywatne (o charakterze publicznym lub non-profit), zajmujące się gminną lub komunalną gospodarką środowiskową i energetyczną (odpady, woda, ogrzewanie, ochrona jakości powietrza);
 • biura zatrudnienia i administracja rynku pracy;
 • izby handlowe, agencje rozwoju biznesu, inkubatory biznesu, parki technologiczne i inne organizacje finansowe  i wsparcia biznesu.

Obszar Programu obejmuje: Litwę (okręgi Kłajpeda, Taurogi i Tylża), Polskę (subregiony szczeciński, koszaliński, słupski, gdański, trójmiejski i elbląski), Niemcy (powiaty kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie: Nordwestmecklenburg, Rostock, Vorpommern-Rügen, Vorpommern-Greifswald oraz Miasto Rostock), Danię (regiony: Bornholm i Zealand, subregiony: Østsjælland, Vest-og Sydsjælland) oraz Szwecję (regiony terytorialne Kalmar, Blekinge, Skania i Kronoberg).

Szczegółowe informacje o naborze oraz pakiet dokumentów aplikacyjnych dostępne są na stronie Programu

Informacji na temat Programu Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) udziela Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..