W dniach 24-25 września w Ostródzie odbyło się IV Doroczne Wydarzenie Programu Interreg Południowy  Bałtyk.  Tegorocznej konferencji towarzyszyło hasło  Let’s share and learn  (Dzielmy się doświadczeniem i uczmy się).

Wymiana doświadczeń, wzajemne uczenie się pomiędzy projektami z dofinansowaniem Programu Południowy Bałtyk, a także tzw. kapitalizacja efektów projektów w praktyce to główne cele wydarzenia Programu Południowy Bałtyk, które w tym roku  odbyło się w Polsce,  w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas tegorocznego spotkania w Ostródzie, organizatorzy (Wspólny Sekretariat Programu Południowy Bałtyk w Gdańsku) zaplanowali warsztaty poświęcone m.in. zachowaniu trwałości efektów zrealizowanych projektów, omówieniu planów na współpracę w regionie Południowego Bałtyku w nowej perspektywie finansowej UE po 2020 r, a także poprawie komunikacji i promocji współpracy transgranicznej wokół Bałtyku.

W konferencji udział wzięli m.in. partnerzy projektów, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, organizacji pozarządowych, polityków zainteresowanych tematyką zielonych technologii, ochrony środowiska, rynku pracy, zrównoważonej turystyki i transportu z regionów nadmorskich pięciu państw uczestniczących w Programie: Polski, Niemiec, Danii, Litwy i Szwecji.

Konferencję otworzył w imieniu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pełnił rolę partnera wspierającego organizację tegorocznego wydarzenia w Ostródzie.

Program Południowy Bałtyk w perspektywie 2014-2020 wspiera międzynarodowe projekty realizowane m.in. w obszarach MŚP, zrównoważonej turystyki, technologii przyjaznych środowisku, transportu, rynku pracy oraz wzmacniania zdolności instytucji do współpracy. Obszar kwalifikowalny Programu w  województwie warmińsko-mazurskim obejmuje subregion elbląski. Kontynuacja
i kształt programu w perspektywie finansowej UE 2021-2027 będzie przedmiotem międzynarodowej debaty w nadchodzących miesiącach.

Informacji na temat Programu Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) udziela Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowe informacje o Programie znajdą Państwo także na stronach: https://southbaltic.eu/ oraz https://ewt.warmia.mazury.pl/

 

FB IMG 1569564817300

DSC 4424DSC 4424DSC 4424DSC 4424