Po dłuższym czasie spotkań on-line Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego powróci w tym roku w dniach 28-29 września w formie tradycyjnego wydarzenia stacjonarnego. Fińskie miasto Lappeenranta zaprasza do udziału w wydarzeniu wszystkich zainteresowanych współpracą bałtycką oraz nawiązaniem nowych kontaktów w ramach sieci interesariuszy Regionu Morza Bałtyckiego.

Tematy, które będą poruszane podczas tegorocznego Forum to między innymi:

- nowe plany i wizje dla mórz, oceanów i wód,

- nowe wyzwania dla bezpieczeństwa społecznego,

- wkład EUSBSR w angażowanie miast i regionów,

- innowacje na rzecz cyfrowej i ekologicznej transformacji oraz zrównoważonego rozwoju.

Forum to nie tylko sesje tematyczne i plenarne, to również znakomita okazja do nawiązania kontaktów, dzielenia się doświadczeniami oraz zaprezentowania swoich odkryć i rozwiązań, które mogą przerodzić się w przyszłości w interesujące projekty międzynarodowe, w tym Interreg.

Rejestracja na wydarzenie dostępna jest na stronie https://annualforum2022.eu/registration/

Dodatkowe pytania dotyczące m.in. możliwości organizacji stoiska w trakcie Forum należy kierować mailowo pod adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W czerwcu br. rozstrzygnięto I nabór nowej edycji Programu Współpracy Transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, a już na horyzoncie pojawił się termin kolejnego naboru.

Na październik zaplanowano ogłoszenie kolejnych naborów wniosków w Programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, zarówno projektów małych (wartość do 500 tys. EUR) - tu będzie można składać wnioski do stycznia 2023 r., jak i projektów głównych - potrwa do marca 2023 r. Konkurs na małe projekty  to nowa propozycja Programu, dedykowana w szczególności instytucjom, które wcześniej nie uczestniczyły w projektach transnarodowych. Dokładne daty naborów zostaną opublikowane  po ich ogłoszeniu przez władze Programu.

Jednocześnie informujemy o planowanym na jesień  spotkaniu Programu dla zainteresowanych z naszego regionu, podczas którego zostaną udzielone niezbędne wskazówki dotyczące zbliżającego się naboru. Więcej szczegółów wkrótce.

Zachęcamy także do odwiedzenia oficjalnej strony Programu, gdzie znajduje się między innymi biblioteka projektów zrealizowanych w poprzedniej perspektywie finansowej, która może posłużyć jako inspiracja przed kolejnym naborem wniosków.  Więcej informacji o programie w języku polskim znajduje się na stronie Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy:
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej tel.: +48 22 273 81 75; +48 22 273 81 87
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zachęcamy również do konsultacji pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Interreg działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

W związku z trwającym do 26 kwietnia br. naborem wniosków w Programie Współpracy Transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego (BSR) 2021-2027 wszystkich zainteresowanych składaniem wniosków projektowych zachęcamy do udziału w webinarze organizowanym przez Wspólny Sekretariat w Rostoku (Niemcy) oraz Instytucję Zarządzającą. Spotkanie odbędzie się 10 marca 2022 r. w  formule online.

Podczas webinaru finansowego zostaną przedstawione praktyczne strony aplikowania m.in.:

  • Jak skonstruować budżet w małym i głównym projekcie?
  • Na co zwrócić uwagę podczas planowania budżetu?
  • Jakie wydatki są kwalifikowalne?
  • Na jakich zasadach refundowane są poniesione wydatki?

Aby wziąć udział w webinarze należy uzupełnić formularz rejestracyjny najpóźniej do 9 marca 2022 r. Spotkanie odbędzie się w języku programu tj. angielskim.

Więcej o samym programie INTERREG Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 na oficjalnej stronie:

https://interreg-baltic.eu/get-funding/programme-2021-2027/

Zachęcamy również do konsultacji pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Interreg działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Ponad 50 przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych, szkół wyższych oraz sektora pozarządowego z województwa warmińsko-mazurskiego uczestniczyło w webinarium poświęconym pierwszemu  naborowi wniosków w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Program umożliwia realizację projektów transnarodowych we współpracy z partnerami z 8 unijnych krajów basenu Morza Bałtyckiego, Norwegii oraz (w założeniach programu) również północno-zachodnich obwodów Rosji i Białorusi. 

Podczas webinarium przedstawiono tematyczne ukierunkowanie  programu, wymogi pierwszego naboru oraz podstawowe zasady realizacji i rozliczania projektów w nowej perspektywie. Polscy przedstawiciele zaproszonych projektów, które otrzymały wsparcie w perspektywie 2014-2020: SUMBA,  Urb Cultural Planning oraz Village Waters opowiedzieli o swoich doświadczeniach oraz  działaniach zrealizowanych dzięki  dofinansowaniu otrzymanemu z Programu.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszego webinarium poświęconego Programowi Interreg Europa Środkowa, również tym razem zaprezentowane zostały potencjalne obszary synergii celów strategicznych województwa z priorytetami programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. Przedstawiono także regiony partnerskie województwa  w makroregionie bałtyckim oraz regiony objęte współpracą  w ramach Euroregionu Bałtyk. Wskazano również  potencjalne obszary komplementarności interwencji Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego  z Programem Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur (FEWIM).

Nabory wniosków rozpoczęły się 8 lutego i potrwają do: 30 marca 2022 r (dla małych projektów) oraz do 26 kwietnia dla projektów głównych.  Ważne daty w międzyczasie to także: 9 marca (projekty małe) oraz 15 marca (projekty główne) - w tych terminach należy złożyć obligatoryjnie do konsultacji ze Wspólnym Sekretariatem wstępne koncepcje projektów tzw. Project Idea Form (PIF). 

Dodatkowych informacji o Programie udziela Biuro Współpracy Terytorialnych w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel.  89 521 93 24/ 26   

Prezentacje ze spotkania:

MFiPR_24_lutego_2022_r.

Współpraca_bałtycka_a_polityka_rozwoju_województwa.pdf

SUMBA_na_webinarium_Interreg_BSR_-_24_II_2022.pdf

UrbCulturalPlanning_2022.pdf

Projekt_Village_Waters.pdf

8 lutego rozpoczął się pierwszy nabór wniosków w nowej edycji Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego na tę okoliczność organizuje regionalne webinarium poświęcone współpracy bałtyckiej i zasadom naboru w Programie Interreg BSR 2021-2027. 

Program Region Morza Bałtyckiego umożliwia wsparcie transnarodowych projektów współpracy międzynarodowej z partnerami ze wszystkich  krajów makroregionu bałtyckiego tj. Polski, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, północnych i wschodnich landów Niemiec, północno-zachodnich obwodów w Rosji (w tym obwodu kaliningradzkiego) oraz (w założeniach Programu) Białorusi.   

Program na lata 2021-2027 wspierać będzie projekty podejmujące wspólne, transnarodowe wyzwania w zakresie: wzmacniania gospodarki i społeczeństw na zewnętrzne zagrożenia  np. pogorszenie koniunktury, kryzysy natury zdrowotnej ; podnoszenia jakości i efektywności usług publicznych; poprawy stanu oraz zrównoważonego wykorzystania wód;  wspierania  gospodarki o obiegu zamkniętym, transformacji energetycznej i inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności przyjaznej środowisku.

Nabór projektów potrwa do 26 kwietnia (projekty główne) oraz do 30 marca (projekty małe). Ważne daty w międzyczasie to także: 15 marca (projekty główne) oraz 9 marca (projekty małe). W tych terminach należy złożyć obligatoryjnie do konsultacji ze Wspólnym Sekretariatem wstępne koncepcje projektów tzw. Project Idea Form (PIF). 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w międzynarodowych projektach współpracy w Programie Region Morza Bałtyckiego zapraszamy do udziału w regionalnym spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 24 lutego (online) na platformie Webex. Omówiony zostanie zakres tematyczny programu, zasady naboru wniosków oraz regionalny punkt widzenia na kwestie wspierania  współpracy bałtyckiej.  Ponadto, partnerzy wybranych projektów wspartych w Programie w perspektywie 2014-2020, podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o rezultatach działań zrealizowanych dzięki wsparciu Programu.

Udział w spotkaniu online należy potwierdzić poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 23 lutego.

Link do spotkania zostanie wysłany z potwierdzeniem rejestracji.

Program spotkania (wstępny)

Foto: Licencja Pixabay