Już 12 czerwca br. rozpocznie się dwudniowe X Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego zaplanowane w tym roku w Gdańsku. Wydarzenie to jest najważniejszym dorocznym spotkaniem interesariuszy Strategii makroregionu Bałtyku zainteresowanych współpracą ponad granicami państw.

 

Głównym celem zainicjowanej w 2009 r. Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB) jest zacieśnienie współpracy państw i regionów w obszarze Bałtyku oraz zdynamizowanie procesów rozwojowych, które pojawiły się wraz z rozszerzeniem UE. Województwo warmińsko-mazurskie od wielu lat aktywne zaangażowane jest w Strategię Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego, najstarszą i najbardziej rozwiniętą makrostrategię w UE. Przez lata Forum SUERMB stało się rozpoznawalnym wydarzeniem w Europie Północnej, przyciągającym gości z ponad 20 krajów. W tym roku Forum SUERMB odbędzie się w Gdańsku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Głównym organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Komisją Europejską. Przewiduje się udział ok. 800 gości, w tym szefów rządów państw regionu oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej.

W tym roku tematem przewodnim Forum jest: Gospodarka cyrkularna (o obiegu zamkniętym) i współdzielona jako odpowiedź na zmiany demograficzne i wyzwania środowiskowe w regionie Morza Bałtyckiego. Pełny program konferencji dostępny jest na stronie wydarzenia: https://strategyforum2019.eu/conference-programme

Dodatkowo wartością dodaną stanowiącą wkład do dialogu bałtyckiego w trakcie Forum będą raporty merytoryczne poświęcone:

  1. Scenariuszom rozwoju Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ) w regionie Morza Bałtyckiego.
  2. Najlepszym przykładom projektów o tematyce GOZ na poziomie lokalnym oraz regionalnym w regionie Morza Bałtyckiego.
  3. Jubileuszowi podsumowującemu 10 lat wdrażania Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego.

Zachęcamy zainteresowanych udziałem w Forum do rejestracji pod linkiem:

https://registration.strategyforum2019.eu/rejestracja?locale=en